Recensie: Radkey - Devil Fruit EP
23 september 2013, 19:03 | Jeroen
Open Google, tik in ‘Radkey’ en zoek op afbeeldingen. De foto’s die op je scherm verschijnen zullen niet direct een associatie oproepen met een nieuw en fris punkrockbandje. Ze zullen je eerder aan een rapcrew van halverwege jaren tachtig doen denken. Radkey’s tweede EP Devil Fruit maakt echter duidelijk dat hun muziek mijlenver verwijderd is van hiphopbeats.
Radkey bestaat uit drie broers die de twintig nog niet zijn gepasseerd. Uit de biografie op hun website blijkt dat ze een voorliefde hebben voor science fiction, comics en games. Gelukkig houden ze ook van muziek, anders hadden we wellicht nooit kennisgemaakt met deze band.
Waar Radkey de mosterd vandaan haalt is wel duidelijk. Bands als The Ramones, Bad Religion, The Dead Kennedys maar ook Nirvana hebben nadrukkelijk een stempel gedrukt op de muziek van zanger Dee, bassist Isaiah en drummer Solomon. Wat Radkey onderscheidt van hun inspiratoren is het stemgeluid van zanger Dee. Soms vol met soul, soms rauw maar altijd prettig om naar te luisteren.
Devil Fruit bevat vier nummers die in een razend tempo voorbij komen. Met ongeveer vier en halve minuut is opener Romance Dawn ook het langste nummer. Little Man en Start Freaking Out komen niet eens boven de drie minuten uit. Ondanks de korte duur van de nummers zijn ze allemaal divers, puntig en pakkend. Gelukkig zit er op mediaspelers een repeatfunctie, want als je eenmaal begonnen bent met luisteren, wil je niet meer stoppen.
Slechte nummers vind je niet op Devil Fruit. Openingsnummer Romance Dawn begint rustig om vervolgens te exploderen in een plezierige chaos. Little Man gaat over alle onnozele mensen in de wereld (‘You have got no clue’) en is een verslavend recht-toe-recht-aan punknummer. Start Freaking Out is het minste nummer van het kwartet. De ‘oooohs’ en ‘aaaaahs’, kenmerkend voor de jaren ‘90 punkrock, zijn niet van de lucht. Dat maakt het nummer ietwat middelmatig. Radkey heeft met afsluiter Overwhelmed het beste voor het laatste bewaard. In Overwhelmed klinkt de invloed van een band als Nirvana het sterkste door. Vooral het einde van het nummer, wanneer de band echt losgaat, laat de hoogtijdagen van de grunge herleven.
Een echt prijsnummer zoals Out Of My Head op hun eerste EP Cat + Mouse vind je helaas niet op Devil Fruit. Dit maakt Devil Fruit minder spannend en gevarieerd dan zijn voorganger. Niettemin is het een ijzersterke EP dat doet uitkijken naar het debuutalbum die hopelijk later dit jaar nog verschijnt.
In oktober is Radkey in ons land. 24 oktober staan ze in Paradiso te Amsterdam, 25 oktober op het NRE-terrein in Eindhoven en 26 oktober tijdens het Lets Get Lost Festival in Zwolle.
